Ankara, Cermodern’de İran kültür haftası başladı

Sal, 08 Şbt 2016 18:21:40

İran İslam Cumhuriyeti Kültür Haftası etkinlikleri, İranlı hat sanatçılarının eserlerinden oluşan sergiyle Ankara’da Cermodern’de başladı.


İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, açılış töreninde yaptığı konuşmada, sergiyle Türkiye ve İran halkının ortak kültürel köklerini yansıtmayı ve bu sanat eserlerinin her birinin barındırdığı ortak kültürel değerleri göstermeyi amaçladıklarını söyledi.

Bikdeli, İki ülke arasındaki ilişkilerin büyük önem taşıdığını belirten Bikdeli, ''Son ve esas söz millete ait olduğuna göre, millet de kültürel değerlere önem verdiğine göre son söz sanat ve kültür içindir'' ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından, Bikdeli ile İran Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Hasan Seferkani, Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Sedat Gönüllüoğlu, açılış kurdelasını keserek sergiyi gezdi.

İran eserlerinin yer aldığı hat sergisi 12 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek. Etkinlikler kapsamında hafta boyunca Cermodern'de film gösterimleri de yapılacak.